Klima padła. Czynnik/gaz R1234yf się ulotnił po 3 latach?

Wszystko, co dotyczy układu ogrzewania, chłodzenia, czy klimatyzacji w Renault Kadjar.
Faustus
Posty: 41
Rejestracja: 17 paź 20, 14:03
Lokalizacja: Warszawa
Rocznik: 2019
Wersja: INTENS
Silnik:

Post autor: Faustus »

W 3 letnim aucie padła klimatyzacja. Okazało się, że "tani i nietoksyczny gdy płonie" gaz 1234yf ulotnił się "nic nie mówiąc". Od zeszłego roku, kiedy to chłodził ostatni raz (w międzyczasie klimatyzacja pracowała np. przy odparowaniu szyb, czy co kilka tygodni w trasie, by smarować sprężarkę) pozostało w układzie całe 6 g. Czy to możliwe, że w szczelnej instalacji gaz się ulotnił? Maszyna nówka sztuka bez problemu wytworzyła próżnię. Nabicie 480 g gazu z serwisem kosztowało mnie w Warszawie w nowo otwartym warsztacie ok. 430 zł. Wizualnie nic nie widać - żadnych uszkodzeń. Po nabiciu działa jak należy. Zobaczymy jak długo...

Cd.
Minęły trochę więcej niż 2 tyg. i klima ponownie nie chłodzi :-(. Jutro jadę do warsztatu z reklamacją. Mówiłem przy oddawaniu samochodu, że gdzieś jest nieszczelność, bo niemożliwe żeby w 3 letnim samochodzie gaz się ulotnił ot tak sobie. Pewnie nie sprawdzili szczelności z kontrastem i taki tego wynik. Przy oddawaniu mi auta stwierdzili, że układ jest szczelny, bo maszyna zdołała wytworzyć próżnię... To gdzie się w takim razie podział się gaz nabity w fabryce? Dobrze, że mam fakturę z usługi, więc nie wykpią się. Dodatkowo nabili zbyt mało gazu: 480 g zamiast 550.
Gaz był na pewno jeszcze jesienią zeszłego roku, klimatyzacja schładzała wnętrze normalnie. Zimą i wczesną wiosną też było ok. - włączona klima powodowała błyskawiczne odparowywanie szyb.
Ostatnio zmieniony 15 cze 22, 17:44 przez Faustus, łącznie zmieniany 5 razy.
Stanisław
Posty: 55
Rejestracja: 25 cze 21, 15:28
Rocznik: 2020
Wersja: LIFE
Silnik:

Post autor: Stanisław »

Klimę używa się cały rok, w przeciwnym razie się rozszczelni tak jest w reno.
Skoro brak gazu to jest wyciek, może być minimalny. Czemu nie zrobili testu UV?
admin
Administrator
Posty: 156
Rejestracja: 10 gru 18, 13:21
Rocznik: 2017
Wersja: S-EDITION
Silnik:

Post autor: admin »

@Faustus, ja tak mialem po dwoch/trzech latach, ze przestalo chlodzic. Pojechalem na serwis i na gwarancji wymienili mi jakies "zaworki", ktore sie rozszczelnily i przez to uciekl gaz... Nie wiem jakie to byly zaworki, ale od tamtego czasu nie mialem juz zadnego problemu.
Faustus
Posty: 41
Rejestracja: 17 paź 20, 14:03
Lokalizacja: Warszawa
Rocznik: 2019
Wersja: INTENS
Silnik:

Post autor: Faustus »

Stanisław pisze: 24 maja 22, 19:54 Klimę używa się cały rok, w przeciwnym razie się rozszczelni tak jest w reno.
Skoro brak gazu to jest wyciek, może być minimalny. Czemu nie zrobili testu UV?
Jakoś w Scenicu III, który mam dodatkowo "na stanie" bez jazdy cały rok na klimie przez rok ucieka aż ok. 50 g gazu. Jazda przez cały rok z klimatyzacją mija się z celem, to "oszczędność' paliwa że hej.
admin
Administrator
Posty: 156
Rejestracja: 10 gru 18, 13:21
Rocznik: 2017
Wersja: S-EDITION
Silnik:

Post autor: admin »

@Faustus, moim zdaniem to mogą być te właśnie zaworki, które były wymieniane u mnie na gwarancji.
Faustus
Posty: 41
Rejestracja: 17 paź 20, 14:03
Lokalizacja: Warszawa
Rocznik: 2019
Wersja: INTENS
Silnik:

Post autor: Faustus »

Aktualizacja na 15.06.2022 r.
W poniedziałek zostawiłem samochód w warsztacie, a dziś odebrałem. Pełne zaskoczenie. Przy zgłoszeniu reklamacji kierownik na spokojnie wysłuchał moich roszczeń reklamacyjnych (wyłuszczanych z pełnym spokojem :D). Przyjął auto obiecując solenne sprawdzenie układu. Dziś przedzwonił i powiedział, że faktycznie była nieszczelność na jednym z zaworków, ale profilaktycznie wymienili obydwa, a samochód czeka na odebranie. Na miejscu jego wspólnik potwierdził informacje z rozmowy, oddał kartę i przekazał,ze układ nabito prawidłową ilością gazu, tj. 550 g. Zalecił jeżdżenie jak najczęściej z włączoną klimatyzacją. Usługa gratis w odpowiedzi na reklamację :D. To się nazywa konkretne podejście do klienta. Rzeczowo, bez nerwów i bezzasadnych pretensji.
Stanisław
Posty: 55
Rejestracja: 25 cze 21, 15:28
Rocznik: 2020
Wersja: LIFE
Silnik:

Post autor: Stanisław »

A ktoś pisał "jazda z klimą przez cały rok mija się z celem"....... 😀
Faustus
Posty: 41
Rejestracja: 17 paź 20, 14:03
Lokalizacja: Warszawa
Rocznik: 2019
Wersja: INTENS
Silnik:

Post autor: Faustus »

I dalej to podtrzymuję :D. Gdyby producenci preferowali jazdę cały czas z włączoną klimatyzacją, to niepotrzebny byłby przycisk "on/off" :P. A tak na poważnie: klimatyzacji powinno się używać z głową, a nie bezmyślnie i na okrągło. Dla niektórych przebywanie w klimatyzowanym środowisku jest niepożądane, np. dla astmatyków. Poza tym klimatyzacja osusza powietrze, co jest także niezbyt zdrowe dla śluzówki człowieka przez dłuższy czas. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. A w moim aucie rozszczelnił się zawór przez niezbyt częste używanie klimatyzacji... :shock:
Jakoś w Scenicu od 9 lat nic takiego się nie przytrafiło...
admin
Administrator
Posty: 156
Rejestracja: 10 gru 18, 13:21
Rocznik: 2017
Wersja: S-EDITION
Silnik:

Post autor: admin »

@Faustus, to nie jest kwestia częstego/rzadkiego używania klimy. Ja mam nonstop włączone "AUTO" i ustawione 19-21 stopni. Klima u mnie się włącza cały rok, bo przy wyjeżdzaniu z garażu zimą Kadjar myśli przez dobre 5 minut, że jest dużo wyższa temperatura niż w rzeczywistości (czujnik temperatury potrzebuje sporo czasu, żeby się zorientować, że jest na dworzu i jest np. 3 stopnie). Podejrzewam, że to wada fabryczna "zaworków".
Faustus
Posty: 41
Rejestracja: 17 paź 20, 14:03
Lokalizacja: Warszawa
Rocznik: 2019
Wersja: INTENS
Silnik:

Post autor: Faustus »

Ostatecznie powodem wycieku gazu była korozja skraplacza/chłodnicy. Mimo wymiany zaworków gaz dalej ubywał. Operacja przywrócenia auta do używalności zamknęła się w kwocie 2000 zł (diagnostyka, części, robocizna - demontaż i montaż zderzaka, skraplacza, czyszczenie, napełnienie, itp.). Rok gwarancji i darmowy przegląd w okresie zimowym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post